Zapewniają dobrą rozrywkę, bawią dużych i małych. Zabawni, sympatyczni bohaterowie i ich niezwykłe perypetie przyciągają zaś przed ekran tłumy widzów na całym świecie. Sitcom, czyli komediowy serial telewizyjny, to specyficzny gatunek filmowy, którego największym symbolem stali się „Przyjaciele”, kręceni w latach 1994-2004.
Jakie są najbardziej charakterystyczne cechy takich seriali?
Przede wszystkim ograniczone miejsce akcji. Toczy się ona w domu, w hotelowej recepcji lub w kawiarni, w biurze… Sceneria nie odgrywa tu większej roli, najważniejsi są bohaterowie oraz prowadzone przez nich dialogi. Jedną z najbardziej typowych dla takich seriali cechą jest zaś śmiech z puszki.
Pierwsze sitcomy pojawiły się już w latach 50-tych, jednak o prawdziwym rozwoju tego gatunku można mówić od lat 80-tych. Wtedy to serca widzów podbił „Bill Cosby Show”, wtedy też na szklanych ekranach pojawił się sympatyczny kosmita „Alf”. Spory sukces odniósł serial „Świat według Bundych” oraz „Skrzydła”. Fenomenem okazał się zaś serial „Przyjaciele”, którego bohaterowie bawili widzów przez dziesięć lat.
Sitcomy pojawiły się również w polskiej telewizji. Jednym z pierwszych był tu „13 Posterunek” oraz „Świat według Kiepskich”. Bawiły polskich widzów również „Miodowe lata”, które jednak nie zdobyły zbyt dużej popularności mimo bardzo dobrej obsady aktorskiej.